Usuwanie zębów Warszawa

ekstrakcja zębów mądrości warszawa

Chirurgiczne usuwanie zęba Warszawa

Chirurg dentysta Warszawa Wola, Centrum, Śródmieście

usuwanie zębów warszawaÓsemki są częstym problem w uzębieniu naszych pacjentów. Jest wiele wskazań do usuwania tych zębów. Najczęściej brakuje na nie miejsca w kości szczęki lub żuchwy. Warto jednak zaznaczyć, że wystarczy tylko częściowe pojawienie się zęba w jamie ustnej aby przysporzył on wiele kłopotów. Zdarza się, że o obecności ósemek dowiadujemy się dopiero po wykonaniu zdjęcia kontrolnego – pantomogramu.

Nie zawsze całkowite zatrzymane ósemki należy usuwać, ale zawsze ostateczną decyzję co do wskazań podejmuje lekarz.

Często zęby mądrości nie dają żadnych dolegliwości bólowych, jednak jeśli klinicznie są wskazania do ekstrakcji takiego zęba – nie należy czekać. Wyrzynająca się ósemka w stanie zapalnym wywołuje duże problemy, włączając obrzęk, ból i szczękościsk. Dlatego zdecydowanie lepiej pozbyć się problemu wcześniej, wykonując ten zabieg w trybie zaplanowanym.

Usuwanie ósemek Warszawa

Najlepszym do tego okresem jest wiek młodzieńczy, w okolicach 20 roku życia. Najczęściej to już wtedy zapada decyzja czy dany ząb kwalifikuje się do ekstrakcji. Rozwój kostny nie jest jeszcze całkowicie zakończony, a zęby te nie są zniszczone. Organizm ma wówczas największe zdolności regeneracyjne i gojenie przebiega zdecydowanie najszybciej.

Jednak kiedy pojawią się wskazania – ósemki oraz inne zęby zatrzymane usuwać należy w każdym wieku. Najczęściej są to wówczas wskazania ze względu na mocne zniszczenie próchnicowe, choroby przyzębia, czy zapalenie miazgi zęba.

Usuwanie zębów zatrzymanych

stomatologia estetyczna warszawa

Ekstrakcja zębów mądrości zwana jest również dłutowaniem zęba zatrzymanego. Cały proces zaczyna się od nacięcia dziąsła w okolicy zatrzymanego zęba. W dalszym etapie najczęściej ząb należy przeciąć i usunąć pozostałe fragmenty. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym z maksymalnym szacunkiem dla otaczających tkanek. Cała ekstrakcja trwa w okolicach 30-45 min., ale wszystko zależy od ułożenia i stopnia zatrzymania takiego zęba. Po zabiegu rana jest zaszywana, a pacjentowi udzielane są wszelkie wskazówki, co do higieny i dalszego postępowania.

Wskazania
po zabiegu usunięcia zęba:

1. Po zabiegu usunięcia zęba utrzymywać się może uczucie odrętwienia i braku czucia, nawet do końca dnia.

2. Nie należy spożywać pokarmów do 2h po zabiegu. Po tym czasie należy również być bardzo ostrożnym, gdyż znieczulenie stomatologiczne w dalszym ciągu może się utrzymywać. Zalecane są w związku z tym pokarmy półpłynne.

3. Do końca dnia nie należy płukać jamy ustnej, zabiegi higieniczne w tej okolicy należy przeprowadzać delikatnie najlepiej miękką szczoteczką.

4. Gazik, opatrunek zabezpieczający ranę, po ekstrakcji zęba należy wyrzucić po 30 minutach od zabiegu.

5. Przez pierwsze dni należy przykładać zimne okłady w celu zminimalizowania obrzęku. Najlepsze do tego są zimne kompresy dostępne w aptece, lub lód przykładany pośrednio, aby nie odmrozić okolicznych tkanek – należy pamiętać, że znieczulenie dalej działa.

6. Przez kolejnych 10 dni należy unikać palenia tytoniu, spożywania alkoholu oraz intensywnego wysiłku fizycznego, aby przyspieszyć procesy gojenia.

7. Jeżeli są wskazania – należy przyjmować przepisane przez lekarza leki według indywidualnych zaleceń.

Poznaj cennik
naszych usług stomatologicznych

Przejrzyj dział FAQ
z najczęściej zadawanymi
pytaniami