Przeszczepy dziąsła
CTG, FGG

chirurgia plastyczna tkanek miękkich

Chirurgia plastyczna tkanek miękkich

Obniżenie i odbudowa dziąsła

Chirurgia plastyczna tkanek miękkich używana w implantologii to tzw. “Connective tissue graft”, czyli CTG oraz “Free gingival graft”, czyli FGG. Zabiegi te są bardzo podobne do zabiegów, które wykonuje się w chirurgii plastycznej. Aby je wykonać potrzebna jest bardzo duża precyzja i doświadczenie. Wspomniane zabiegi polegają na pobraniu kawałka tkanki miękkiej z podniebienia w celu wszczepienia go w innym miejscu jamy ustnej.

Metody przeszczepu dziąsła

Przeszczep podnabłonkowej tkanki łącznej CTG stosowany jest w celu poprawy estetyki w okolicach wszczepionych implantów, w niedoborze objętości tkanek miękkich lub przeświecania metalu. Najczęściej stosowany jest w odcinku przednim uzębienia czyli w strefie estetycznej.

Z kolei wolny przeszczep dziąsła FGG używamy aby stworzyć więcej dziąsła zrogowaciałego, nieprzesuwalnego wokół odbudowy opartej na implantach zębowych. Pozwala to na znaczne przedłużenie czasu funkcjonowania implantu w jamie ustnej. Zbite dziąsło osłania kość, która dzięki temu jest znacznie mniej wrażliwa na czynniki bakteryjne i mechaniczne występujące podczas żucia pokarmów, czy szczotkowania zębów.

Zabieg pokrywania recesji dziąseł

Przeszczepy dziąseł w periodontologii

Przeszczepy wykonuje się w celu uzyskania lepszego efektu wizualnego, czy podczas leczenia uzębienia. Dzięki zabiegowi można przywrócić właściwy stan dziąsła bez narażania pacjenta i jego zdrowia.

Zabieg przeszczepiania dziąseł wykonuje się szczególnie wtedy, gdy dziąsła pacjenta mają tendencje do cofania się i jego uzębienie staje się wtedy bardziej wrażliwe i podatne na różnego rodzaju problemy. Przyczyną takiego stanu może być zbyt mocne szczotkowanie zębów lub zła higiena. Przeszczep tkanek miękkich jest w stanie pomóc niezależnie od przyczyny powstania recesji dziąseł.

Przeszczepy tkanek miękkich pod implanty

Zabieg przeszczepu tkanki pod implanty stomatologiczne polega na przeszczepieniu kości pacjenta w miejsce tkanki, która zanikła. Kości pobierane są z miejsc, w których estetyka i znaczenie nie odgrywa znaczącej roli. Zabieg uzupełniania ubytków w formie bloczków lub wiórków kostnych trwa około 2 godzin, dlatego stosuje się znieczulenie miejscowe.

Implanty zębowe oraz odbudowy protetyczne na nich oparte powinno otaczać zdrowe, grube, zbite dziąsło. Dzięki nowoczesnej chirurgii periodontologicznej jesteśmy w stanie takie dziąsło stworzyć.

 

Jeżeli potrzebujesz pomocy naszego chirurga dentystycznego, umów się na wizytę konsultacyjną lub odwiedź nasz gabinet stomatologiczny w Centrum Warszawy.

Potrzebujesz konsultacji stomatologicznej,
implantologicznej, a może protetycznej?

Przejrzyj dział FAQ
z najczęściej zadawanymi
pytaniami

Call Now Button