Implantacja natychmiastowa Warszawa

implantologia natychmiastowa

Implanty natychmiastowe w jeden dzień

Implant wprowadzony od razu po usunięciu zęba

Implantacja natychmiastowa to procedura, która opiera się na jednoczasowym zastąpieniu własnego zęba, który zakwalifikowany jest do usunięcia, implantem zębowym. Jest to zabieg bardzo bezpieczny, a w dodatku zapobiegający procesowi zanikania kości. Istnieje błędne przekonanie, że odczekanie po zabiegu usunięcia zęba zwiększa  “przewidywalność” zabiegu. Niejednokrotnie oczekiwanie doprowadza do tak dużych zaników kości, że po kilku miesiącach od zabiegu konieczne są dodatkowe zabiegi regeneracyjne przed wprowadzeniem implantu.

Jednak kość nie jest jedynym problemem. Szczególnie w strefie estetycznej walczymy o piękny i naturalny wygląd dziąseł, czyli tzw. różowej estetyki. Jeśli implantacja w strefie estetycznej (zęby przednie) zostanie odroczona to prawie zawsze spotykamy się z obniżeniem poziomu dziąseł i niemożliwego do odtworzenia zaniku. Właśnie dlatego jednoczasowe umieszczenie implantu ma tak diametralne znaczenie. Dodatkowym atutem jest mała inwazyjność zabiegu dla pacjenta. Takie postępowanie umożliwia wykonanie dwóch, czy trzech zabiegów na jednej wizycie. Zmniejsza to czas jaki pacjent spędzi na fotelu i eliminuje konieczność rozkładania wszystkiego na etapy. Dodatkowo zmniejsza koszty całego procesu, gdyż eliminacja drogich i często mniej przewidywalnych technik augmentacyjnych (regenerujących kość) ma duży wpływ na ostateczny plan leczenia.

Implantacja natychmiastowa zalety

  1. Zabezpieczenie przed zanikiem kości.
  2. Mniej zabiegów koniecznych do odtworzenia nowego zęba.
  3. Mniej traumatyczna technika dla pacjenta.
  4. Lepsza estetyka niż konwencjonalna metoda.
  5. Umożliwienie estetycznej odbudowy tymczasowej na etap gojenia implantu.
  6. Skrócenie czasu od momentu usunięcia do odbudowy nowego zęba.
  7. Minimalizacja ryzyka przeprowadzenia dodatkowych zabiegów regeneracyjnych.

Usunięcie zęba i wprowadzenie implantu tego samego dnia

Ograniczenia wprowadzenia implantu
podczas usunięcia zęba

Tak, głównym czynnikiem dyskwalifikującym pacjenta są choroby przyzębia, zła higiena jamy ustnej oraz zbyt mocne zniszczenie kości wokół zęba. Wówczas preferowaną techniką w dalszym ciągu pozostaje konwencjonalne podejście polegające na wygojeniu się okolicy i kontroli radiologicznej za około 8 tygodni po ekstrakcji. Z założenia nie wprowadza się również implantów zastępujących zęby mądrości (z wyłączeniem niektórych przypadków).

Przeciwskazania do natychmiastowej implantacji:
1. Choroby przyzębia.
2. Zła higiena jamy ustnej.
3. Złamanie zębodołu a w szczególności blaszki wargowej/przedsionkowej.

Czy można odbudować utracony ząb tego samego dnia,
w którym przeprowadzany jest zabieg implantacji?

Oczywiście, że tak. Potrzebne są tylko odpowiednie narzędzia oraz warunki. Dzięki zastosowaniu specjalnych implantów, gwarantujących mocną stabilizacje pierwotną, takie zabiegi są jak najbardziej przewidywalne. Co więcej powinny być “złotym standardem” szczególnie jeśli chodzi o odcinek estetyczny. Otóż jeśli pozostawimy tkanki miękkie (dziąsło) niepodparte nowym zębem (koroną protetyczną) w mniejszym lub większym stopniu zawsze zanikną. Dlatego tuż po ekstrakcji zęba w odcinku przednim bardzo słusznym podejściem jest jednoczasowa odbudowa zęba na nowo wprowadzonym implancie. Oczywiście spełnione muszą być odpowiednie warunki, które ocenia lekarz prowadzący. Należy również zaznaczyć, że ząb odbudowany natychmiastowo jest tymczasowy (wymieniany jest na nowy po okresie gojenia implantu 3-4 miesięcy). Spowodowane jest to specjalnymi warunkami jakie musi spełniać tymczasowa odbudowa między innymi odciążeniem z funkcji nagryzania.

Według badań umiejętnie przeprowadzony zabieg implantacji i obciążenia natychmiastowego nie odbiega procentowo niepowodzeniami od standardowej procedury. Dodatkowo zapewniamy maksymalny poziom estetyki, a co najważniejsze – eliminacje dyskomfortu pacjenta bez uzupełnionego braku zęba. Czy ktokolwiek wyobraża sobie funkcjonowanie w społeczeństwie bez przedniej jedynki choćby jeden tydzień? Oczywistą zaletą jest również jeszcze większe skrócenie czasu od utracenia zęba do nowej odbudowy protetycznej.

Jeżeli potrzebujesz pomocy naszego implantologa lub chirurga stomatologicznego,
umów się na wizytę lub odwiedź nasz gabinet stomatologiczny
w Centrum Warszawy TD Studio. 

Potrzebujesz konsultacji stomatologicznej,
implantologicznej, a może protetycznej?

Przejrzyj dział FAQ
z najczęściej zadawanymi
pytaniami

Call Now Button