Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem

endodoncja warszawa

Endodoncja Warszawa Wola

Leczenie kanałowe Warszawa Wola, Centrum, Śródmieście

endodoncja warszawaEndodoncja – leczenie kanałowe zębów polega na bardzo precyzyjnym usunięciu zainfekowanego wnętrza zęba (miazgi). Tymczasem metody, wykorzystywane w naszym gabinecie stomatologicznym TD Studio, pozwalają wykonać to szybko i precyzyjnie. Co więcej, leczenie kanałowe umożliwia pozostawienie zęba w jamie ustnej i pozwala utrzymać go jeszcze przez długie lata, bez konieczności wszczepiania implantu.

Lekarz endodonta, podczas leczenia endodontycznego pod mikroskopem, oczyszcza system kanałów, znajdujący się w zębie. Ważnym aspektem jest wykorzystanie mikroskopu, który może powiększać obraz do 40 razy. Aby wyjaśnić, system kanałów jest bardzo cienki i leczenie przeprowadzone gołym, nieuzbrojonym okiem jest wręcz niemożliwe. Dlatego też do każdego leczenia endodontycznego użyte jest powiększenie. Dodatkowo system kanałów jest dezynfekowany środkami odkażającymi, wykorzystując do tego ultradźwięki.

Przede wszystkim taka aktywacja zapewnia dobrą penetrację środka i zwiększa precyzję pracy. Ostatnim etapem jest prawidłowe wypełnianie kanałów termoplastycznym materiałem – gutaperka. Ogrzanie do pożądanej temperatury umożliwia szczelne i długoczasowe wypełnienie systemu, wcześniej zajmowanego przez naczynia krwionośne i nerwowe. Co najważniejsze, po leczeniu kanałowym potrzebna jest prawidłowa rekonstrukcja zębów, gdyż nieszczelna lub nieprawidłowa odbudowa zniweczy cały proces leczenia. Dlatego to specjalista protetyki stomatologicznej decyduje o rodzaju takiej odbudowy.

Leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem

Lekarz endodonta rozpoczyna leczenie zęba w sytuacji, w której jego wnętrze (miazga) jest zainfekowana. Jest to układ krwionośny i nerwowy, przepływający przez każdy ząb. Innymi słowy, naczynia krwionośne są połączone z całym naszym organizmem, w związku z czym zainfekowana miazga zęba staje się wrotami dla bakterii, zakażając nasz organizm. Przede wszystkim takie nieleczone stany zapalne mają ogromny wpływ na cały nasz organizm i są częstą przyczyną np. zapalenia mięśnia sercowego, infekcji nerek, odpowiedzi z autoimmunoagresji.

Zęby wymagają leczenia kanałowego z różnych przyczyn. Do najczęstszych należą:
– nieleczone ubytki próchnicowe drążące zbyt głęboko,
– nieszczelne wypełnienia, pod którymi znajduje się siedlisko bakterii,
– głębokie kieszenie dziąsłowe,
– patologiczne ścieranie zębów,
– urazy,
– przeciążeniowe obumarcie zęba,
– głębokie ubytki przyszyjkowe,
– zęby leczone kanałowo z nieopracowanym do końca systemem kanałów.

Podsumowując, nie tylko zęby, które sprawiają dolegliwości bólowe, kwalifikują się do leczenia endodontycznego lub ponownego leczenia kanałowego. Często wskazanie wynika z badania jamy ustnej oraz zdjęć radiologicznych. Na dodatek zęby bezobjawowe ze stanami zapalnymi mogą długie lata nie dawać o sobie znać. Dlatego to dzięki wczesnej interwencji i wizyty kontrolnej u stomatologa możliwe jest niejednokrotnie uratowanie takiego zęba i rozpoczęcie procesów gojenia. Ponadto zmiany zapalne mogą powiększać się, nieustannie infekując nasz organizm, a niejednokrotnie mogą zaostrzyć się i wówczas powstaną dolegliwości bólowe. Dlatego nigdy nie ma sensu zwlekać z tego typu leczeniem endodontycznym. Co najważniejsze, obecnie cały proces zachodzi szybko, sprawnie i najczęściej jednowizytowo.

Endodoncja pod mikroskopem Warszawa Wola

Istotą leczenia endodontycznego jest oczyszczenie kanałów i usunięcie zanieczyszczonych tkanek. Różnica między tradycyjnym leczeniem kanałowym, a tym z wykorzystaniem mikroskopu polega na możliwości wykonywania zabiegu przez dentystę w wielokrotnym powiększeniu, znacznie większym niż pozwala na to standardowe lusterko. Przede wszystkim endodoncja pod mikroskopem wpływa na precyzję i możliwość dokładnego zdezynfekowania kanałów, a także zlokalizowanie mikropęknięć i niewidocznych ujść kanałowych.

Po dokładnym wyczyszczeniu kanałów następuje wypełnienie ich materiałem pochodzenia roślinnego – gutaperką. Następnie wykonywana jest rekonstrukcja uszkodzonego zęba. Najczęściej wykorzystuje się do tego materiał kompozytowy – plombę. Szczelne połączenie kompozytu z zębem chroni przed ponownym przedostawaniem się bakterii. Odbudowany ząb powinien wyglądem odzwierciedlać swój wcześniejszy kształt, dzięki czemu całość prezentuje się estetycznie, a ząb pełni swoją funkcję przez lata.

Z usług stomatologicznych naszego gabinetu endodontycznego TD Studio korzystają dorośli oraz dzieci. Dobra lokalizacja gabinetu dentystycznego pozwala na precyzyjne leczenie kanałowe dzieci i dorosłych z dzielnic Warszawa Wola, Centrum, Śródmieście oraz wszystkich zainteresowanych pacjentów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę z naszym stomatologiem – lekarzem endodontą.

 

Czego używa lekarz endodonta?

Wypełnianie kanałów zębowych Warszawa

endodoncja warszawa

Mikroskop endodontyczny

Jest to urządzenie, które powiększa pole zabiegowe do 40 razy. Umożliwia to odnajdywanie i dokładne oczyszczanie systemu kanałowego. Są one bardzo małych rozmiarów i osiągnięcie tego pod kontrolą wzroku jest niemożliwe.

Dzięki mikroskopowi możliwe jest również dostrzeżenie i usunięcie złamanych narzędzi, leczenie perforacji, odnajdywanie krzywizn, rozgałęzień kanałów, usunięcie zębiniaków, dokładna irygacja. Jest to więc podstawowe narzędzie jakie wykorzystujemy w naszym gabinecie dentystycznym podczas każdego leczenia endodontycznego.

narzędzia stomatologiczne maszynowe

Narzędzia maszynowe

Stosując narzędzia maszynowe jesteśmy w stanie zdecydowanie przyspieszyć cały proces leczenia kanałowego oraz zminimalizować ryzyko powikłań. Narzędzia, których używamy w naszej klinice stomatologicznej, wykonane są ze specjalnych stopów, zapewniających bardzo dużą giętkość, a zarazem precyzję pracy. Dodatkowo minimalizuje to ryzyko złamania oraz zwiększa możliwość dokładnej dezynfekcji systemu kanałów. Co więcej urządzenie które nadzoruje pracę narzędzi maszynowych zaprogramowane jest tak, aby uzyskać ruchy reciprokalne, zwiększając wydajność pracy. Zastosowanie do tego oryginalnych narzędzi, ze standaryzowanymi ćwiekami, umożliwia bardzo precyzyjne wypełnianie kanałów.

endometr stomatologiczny

Endometr stomatologiczny

Kiedyś najczęstszym powikłaniem podczas leczenia kanałowego zęba było niecałkowite opracowanie kanału lub przepchnięcie materiału poza ząb. Dzięki zastosowaniu najnowszych urządzeń, takich jak endometr stomatologiczny, możliwy jest bardzo precyzyjny pomiar długości kanału. Zasada działania polega na badaniu za pomocą elektrod oporu elektrycznego, stawianego przez system kanałowy, podczas wprowadzania narzędzia endodontycznego. Im bliżej wierzchołka tym opór jest mniejszy, co pokazuje się na monitorze obsługiwanym przez lekarza. Taka precyzja umożliwia opracowanie kanałów do dziesiątych części milimetrów i szczelne ich wypełnienie. Gwarantuje to długofalowy sukces całego zabiegu.

system do wypełniania kanałów

System do wypełniania kanałów

Szczelne wypełnianie kanałów jest gwarancją długookresowego przetrwania zęba. System kanałowy posiada liczne odgałęzienia oraz zachyłki.

Dzięki szczelnemu wypełnieniu kanałów na ciepło (płynna fala gutaperki) uzupełniane są takie miejsca, tworząc jednorodną strukturę.

Te narzędzia stomatologiczne wykorzystywane w naszym gabinecie dentystycznym przez stomatologów endodontów są najlepiej przebadanymi na rynku i zapewniają prawidłowe ogrzanie i konsystencję wprowadzanej pasty.

 

Potrzebujesz konsultacji stomatologicznej,
implantologicznej, a może protetycznej?

Przejrzyj dział FAQ
z najczęściej zadawanymi
pytaniami

Call Now Button