Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych

usuwanie złamanych narzędzi kanałowych warszawa

Usuwanie złamanego narzędzia pod mikroskopem

Niestety leczenie kanałowe niesie ze sobą możliwości powikłań, do których można zaliczyć złamane narzędzie w systemie kanałowym zęba. Niejednokrotnie nie jest to winą lekarza przeprowadzającego zabieg, natomiast przyczyną może być: wada materiałowa narzędzia, bardzo duża krzywizna kanału, bardzo cienkie kanały (zobliterowane), zbyt mała irygacja kanału, czy słaby dostęp. Złamane narzędzie uniemożliwia wówczas dalsze oczyszczenie kanału i konsekwencją może być stan zapalny wokół wierzchołków korzenia.

Złamane narzędzie w kanale zębowym

Zabieg usuwania złamanych narzędzi z zęba

Dzięki stworzeniu dobrego dostępu do kanału pod mikroskopem, lekarz endodonta uwidacznia złamany fragment narzędzia. Następnie, zazwyczaj za pomocą ultradźwięków, poluzowuje złamany fragment i stara się wyciągnąć go za pomocą mikropensety lub wypłukując go z kanału. Umożliwia to dalszą irygacje kanału, opracowanie ostateczne i końcowe, szczelne wypełnienie kanału, dające podstawę do dalszego gojenia tkanek.

Inną metodą jest ominięcie zaklinowanego narzędzia, tworząc bypass czyli omija się narzędzie bokiem za pomocą mikropilników. O ostatecznym rozwiązaniu problemu decyduje lekarz endodonta najczęściej już podczas zabiegu.

usuwanie złamanego narzędzia z kanału

Czy opłaca się wyjmować złamane narzędzie?

Zdecydowanie tak. Niejednokrotnie jest to jedyna droga, aby zachować ząb i pozbyć się stanu zapalnego. Cały zabieg jest bezbolesny, a przeprowadzone do końca leczenie kanałowe zapewnia możliwość odbudowy chorego zęba. Własny ząb jest zawsze najlepszą możliwością. Jednak, gdy lekarz endodonta stwierdzi, że takie leczenie jest bezcelowe, podejmuje wtedy decyzję o usunięciu i wprowadzeniu w to miejsce implantu.

Zapraszamy pacjentów z najbliższych okolic gabinetu stomatologicznego,
czyli Warszawa Wola, Warszawa Centrum, Śródmieście oraz sąsiadujących dzielnic.

Potrzebujesz konsultacji stomatologicznej,
implantologicznej, a może protetycznej?

Przejrzyj dział FAQ
z najczęściej zadawanymi
pytaniami

Call Now Button