Pantomogram zębów

pantomogram warszawa

Pantomogram Warszawa Wola

Zdjęcie panoramiczne zębów

Pantomogram jest podstawowym badaniem radiologicznym w stomatologii. Nazywany jest też zdjęciem ortopantomograficznym – OPG, czy potocznie zdjęciem panoramicznym. Jest to poglądowe zdjęcie wszystkich zębów wykonywane w celu ustalenia planu leczenia u każdego pacjenta. Ma ono na celu zdiagnozowanie ewentualnych problemów w uzębieniu oraz oceny poziomu kości otaczających zęby.

Samo badanie kliniczne nie jest wystarczające, gdyż niejednokrotnie ocena wzrokowa nie ujawnia wszystkich informacji o stanie uzębienia. Często ukazuje ono na wczesnym etapie tylko niektóre zmiany zapalne, jak próchnicę, która jest niewidoczna gołym okiem. Właśnie wykrycie takich problemów na wczesnym etapie umożliwia szybką reakcje i zdecydowanie zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia zębów bez dodatkowych, skomplikowanych procedur. Zdjęcie pantomograficzne jest również podstawowym badaniem, umożliwiającym ocenę zębów zatrzymanych, np. ósemek.

Pantomogram szczęki Warszawa Wola

Czym jest pantomogram?

Pantomogram to uchwycenie, na płaskim zdjęciu, zakrzywionych struktur szczęki i żuchwy w celach poglądowych. Za pomocą promieniowania jonizującego jednoczesny ruch aparatu dookoła głowy pacjenta oraz rejestratora umożliwia zobrazowanie danej warstwy twarzoczaszki.

W obecnych cyfrowych urządzeniach obrazujących ilość promieniowania jonizującego jest bardzo mała w stosunku do starych analogowych aparatów tego typu. Nie mniej jednak zawsze należy pamiętać aby poinformować lekarza, jeśli planowana jest ciąża lub pacjentka jest w ciąży. W każdym przypadku do wykonania pantomogramu potrzebne jest ważne skierowanie wydawane przez lekarza.

 

Kiedy wykonać pantomogram?

  1. Na pierwszej wizycie w gabinecie stomatologicznym, aby ustalić plan leczenia i dokładnie ocenić stan uzębienia.
  2. Kontrolnie co około 2 lata, szczególnie jeśli są w jamie ustnej zęby leczone kanałowo lub zęby zatrzymane.
  3. Po urazach lub złamaniach twarzoczaszki, chyba że lekarz zaleci wykonanie tomografii CBCT.
  4. Przed planowanym leczeniem ortodontycznym.
  5. Przy chorobach przyzębia, w celu kontroli stanu kości.
  6. Przy kamicy ślinianki podżuchwowej lub podjęzykowej.
  7. Przy głębokich ubytkach próchnicowych.
  8. W celu wykluczenia ognisk infekcji przed planowanymi operacjami, np. zaćmy, stawu biodrowego, operacji kardiologicznych i wiele innych.

 

Przeciwwskazania do wykonania zdjęcia pantomograficznego

  • kobiety w ciąży,
  • niemowlęta,
  • osoby niewspółpracujące, czyli takie, które nie mogą utrzymać nieruchomej pozycji przez około 15 sekund,
  • osoby nieprzytomne, leżące, nie mogące utrzymać pionowej pozycji ciała.

 

FAQ - Pantomogram

Najczęściej zadawane pytania odnośnie pantomogramu (FAQ)

Co jest lepsze RTG czy pantomogram?

RTG jest punktowym zdjęciem skierowanym szczegółowo w małą okolicę 1-2 zębów. Pantomogram daje szerszy widok na całą jamę ustną, w tym wszystkie zęby, żuchwę i szczękę, co ułatwia wstępną ocenę stanu całej jamy ustnej.

Czy pantomogram wykryje stan zapalny?

Pantomogram może pomóc w ocenie stanu zapalnego, ale często nie jest to badanie ostateczne i w przypadku podejrzenia stanu zapalnego lekarz może zalecić dodatkowe badania.

Czy można zrobić pantomogram w ciąży?

Zasadniczo, zaleca się unikanie badań rentgenowskich w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze, kiedy to rozwijający się płód jest najbardziej wrażliwy na promieniowanie. Jeśli jednak istnieje pilna potrzeba wykonania pantomogramu, lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie tego badania, stosując odpowiednie środki ostrożności, takie jak użycie osłony ochronnej dla brzucha.

Czy na pantomogram potrzebne jest skierowanie?

Skierowanie jest wymagane, aby zapewnić, że badanie jest uzasadnione klinicznie i że pacjent otrzyma odpowiednią opiekę.

Czy pantomogram jest bezpieczny?

Obecne, nowoczesne aparaty do zdjęć rentgenowskich generują bardzo małe dawki promieniowania rentgenowskiego. Jednak przyjmuje się, iż powinno wykonywać się je wtedy kiedy jest to uzasadnione, aby unikać nadmiernego napromieniowania ciała.

Ile trwa badanie pantomograficzne?

Badanie jest bezbolesne i trwa kilkanaście sekund.

Jakie są różnice między pantomogramem a tomografią CBCT?

Główne różnice między pantomogramem a tomografią CBCT dotyczą techniki obrazowania, zakresu oraz szczegółowości uzyskiwanych obrazów. Pantomogram jest bardziej ogólnym badaniem, podczas gdy CBCT dostarcza dokładniejszych, trójwymiarowych informacji, co czyni je bardziej przydatnym w skomplikowanych przypadkach diagnostycznych i terapeutycznych.

Jak często można robić pantomogram zębów?

Zaleca się, aby nie wykonywać pantomogramu częściej niż raz na 1-2 lata, chyba że lekarz dentysta zaleci inaczej.

Jak przygotować się do pantomogramu zębów?

Pantomogram nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed samym badaniem lekarz zaleci jednak aby zdjąć biżuterię z okolic głowy oraz inne metalowe elementy takie jak ruchome protezy. Zawsze należy uprzedzić lekarza, jeśli kobieta jest w ciąży.

Ile kosztuje pantomogram zębów?

Cena zwykle oscyluje w okolicy 150 zł.

Potrzebujesz konsultacji stomatologicznej,
implantologicznej, a może protetycznej?

Przejrzyj dział FAQ
z najczęściej zadawanymi
pytaniami

Call Now Button