Chirurgiczne usuwanie ósemek
Ósemki są częstym problem w uzębieniu naszych pacjentów. Jest wiele wskazań do usuwania tych zębów. Najczęściej brakuje na nie miejsca w kości szczęki lub żuchwy, a tylko częściowe pojawienie się zęba w jamie ustnej może przysporzyć wiele kłopotów. Zdarza się, że o obecności ósemek dowiadujemy się dopiero po wykonaniu zdjęcia kontrolnego – pantomogramu.
Nie zawsze całkowicie zatrzymane ósemki należy usuwać, ale zawsze ostateczną decyzję co do wskazań podejmuje lekarz.
Często zęby mądrości nie dają żadnych dolegliwości bólowych. Jednak jeśli klinicznie są wskazania do ekstrakcji takiego zęba – nie należy czekać. Wyrzynająca się ósemka w stanie zapalnym wywołuje duże problemy, włączając obrzęk, ból i szczękościsk. Dlatego zdecydowanie lepiej pozbyć się problemu wcześniej, wykonując ten zabieg w trybie zaplanowanym.
Zabieg usunięcia zęba zatrzymanego
Ekstrakcja zębów mądrości zwana jest również dłutowaniem zęba zatrzymanego. Cały proces zaczyna się od nacięcia dziąsła w okolicy zatrzymanego zęba. W dalszym etapie najczęściej ząb należy przeciąć i wyjmować jego części w małych fragmentach, gdyż po prostu nie ma na niego miejsca.
Cały zabieg jakim jest ekstrakcja ósemek trwa w okolicach 30-45 min., ale wszystko zależy od ułożenia i stopnia zatrzymania takiego zęba. Po zabiegu usunięcia ósemki rana jest zaszywana. Chirurg stomatologiczny udziela pacjentowi wszelkie wskazówki, co do higieny i dalszego postępowania.