Ekstrakcja zębów mądrości

ekstrakcja ósemek warszawa

Chirurgiczne usuwanie ósemek

Ósemki są częstym problem w uzębieniu naszych pacjentów. Jest wiele wskazań do usuwania tych zębów. Najczęściej brakuje na nie miejsca w kości szczęki lub żuchwy, a tylko częściowe pojawienie się zęba w jamie ustnej może przysporzyć wiele kłopotów. Zdarza się, że o obecności ósemek dowiadujemy się dopiero po wykonaniu zdjęcia kontrolnego – pantomogramu.

Nie zawsze całkowicie zatrzymane ósemki należy usuwać, ale zawsze ostateczną decyzję co do wskazań podejmuje lekarz.

Często zęby mądrości nie dają żadnych dolegliwości bólowych. Jednak jeśli klinicznie są wskazania do ekstrakcji takiego zęba – nie należy czekać. Wyrzynająca się ósemka w stanie zapalnym wywołuje duże problemy, włączając obrzęk, ból i szczękościsk. Dlatego zdecydowanie lepiej pozbyć się problemu wcześniej, wykonując ten zabieg w trybie zaplanowanym.

Zabieg usunięcia zęba zatrzymanego

Ekstrakcja zębów mądrości zwana jest również dłutowaniem zęba zatrzymanego. Cały proces zaczyna się od nacięcia dziąsła w okolicy zatrzymanego zęba. W dalszym etapie najczęściej ząb należy przeciąć i wyjmować jego części w małych fragmentach, gdyż po prostu nie ma na niego miejsca.

Cały zabieg jakim jest ekstrakcja ósemek trwa w okolicach 30-45 min., ale wszystko zależy od ułożenia i stopnia zatrzymania takiego zęba. Po zabiegu usunięcia ósemki rana jest zaszywana. Chirurg stomatologiczny udziela pacjentowi wszelkie wskazówki, co do higieny i dalszego postępowania.

Czy zawsze trzeba usuwać ósemki?

To zależy.

Istnieje kilka sytuacji, które wymusza konkretny sposób postępowania, a nie inny.

  • Usunięcie ósemek może być konieczne, gdy zęby nie wyrosły w całości i są pokryte dziąsłem lub wyrosły tylko częściowo.
  • Zęby mądrości mogą powodować trudności podczas leczenia ortodontycznego.
  • Gdy próchnica zaatakuje zęby mądrości, stają się one problemem, ponieważ ich dostępność jest często ograniczona, a standardowo nie poddaje się ich leczeniu kanałowemu.
  • Ósemki mogą być przyczyną okresowych bólów i stanów zapalnych.

Jakie kwestie należy uwzględnić przy decyzji o ekstrakcji zębów ósemek?

Nie należy usuwać ósemek, które wyrosły w pełni, są zdrowe i nie powodują problemów z układem zgryzu, czyli mają właściwe ułożenie. W przeciwnym przypadku dentysta może zdecydować się na usunięcie. Szczególnie jeśli ósemka jest zatrzymana, czyli nie wyrosła z kości i jest pokryta dziąsłem lub wyrosła tylko częściowo. Zabieg ekstrakcji ósemek zalecany będzie również, jeśli ząb mądrości rośnie pod niekorzystnym kątem, powodując ściskanie lub przemieszczenie sąsiednich zębów, a także, co oczywiste, jeśli utrzymanie higieny jest trudne, co prowadzi do próchnicy.

Zatrzymany ząb może powodować także szereg powikłań, takich jak ból i stan zapalny okolicznych tkanek, włączając w to ucisk na nerwy i korzeń sąsiedniego zęba. Ponadto może to prowadzić do powstania torbieli wypełnionych płynem surowiczym. W przypadku nawracającej sytuacji istnieje zwiększone ryzyko powstania nowotworu, na przykład szkliwiaka. To również może być sygnałem do usunięcia zęba. Nie zaleca się profilaktycznej ekstrakcji, jeśli ósemka rośnie prawidłowo i nie przewidujemy problemów. Wyjątkiem może być leczenie ortodontyczne, jeśli ósemki mogą zakłócić właściwe ułożenie zębów. Zwykle jednak, jak oszacowali specjaliści, nawet u 9 na 10 osób przynajmniej jedna ósemka jest zatrzymana, więc należy być przygotowanym na zabieg. Warto zauważyć, że zatrzymane ósemki u starszych osób, które nie zostały usunięte w wieku 20–30 lat, mogą sprawiać problemy podczas noszenia protezy zębowej. Wtedy dentysta może zalecić ekstrakcję ósemki.

Kobiety w ciąży oraz osoby z infekcją lub przeziębieniem powinny wstrzymać się od ekstrakcji zębów. Jest to dodatkowe obciążenie dla organizmu, co może negatywnie wpłynąć na proces gojenia. Osoby z osłabionym układem odpornościowym, cukrzycą lub innymi chorobami ogólnoustrojowymi powinny również poinformować stomatologa, ponieważ może być konieczna antybiotykoterapia profilaktyczna.

Poznaj naszą ofertę

Call Now Button