Podniesienie dna zatoki szczękowej

podniesienie dna zatoki szczękowej

Podnoszenie dna zatoki szczękowej – Sinus Lift

Zabieg odbudowy kości zęba

Podniesienie dna zatoki szczękowej to zabieg wykonywany przed leczeniem implantologicznym lub w trakcie umieszczania implantów. Przeprowadzany jest on w celu zwiększenia ilości kości w szczęce, pomiędzy zatoką szczękową a jamą ustną. Znaczny zanik wyrostka zębodołowego spowodowany jest przez utratę zębów i toczące się latami stany zapalne lub urazy. 

Zabieg podniesienia dna zatoki “Sinus lift” polega na umieszczeniu materiału kościozastępczego pod błonę śluzową, wyściełającą zatokę szczękową. Dodatkowo poprzedzony jest on wykonaniem badania CBCT, czyli trójwymiarowej tomografii szczęki w celu ustalenia stanu wyrostka zębodołowego – wysokość, szerokość, sąsiednie zęby. 

Materiały kościozastępcze należą do materiałów biokompatybilnych, ulegają przebudowie w tkankę kostną, same ulegają resorpcji (wchłanianiu), więc nie ma potrzeby wykonywania powtórnej operacji. W tym przypadku materiały kościozastępcze stanowią rusztowanie dla ludzkich komórek wytwarzających kość.

Uzupełnienie kości pod implant

Metody podnoszenia dna zatoki szczękowej

Obecnie zabieg podnoszenia dna zatoki szczękowej wykonywany jest metodą zamkniętą lub otwartą, w znieczuleniu miejscowym. 

Metoda zamknięta – do podniesienia dna zatoki wykorzystuje się otwory przygotowane pod wprowadzane implanty i przez nie aplikuje się materiał kościozastępczy. W ten sposób uzyskuje się około 3 mm więcej długości i szerokości kości, która jest niezbędna do umieszczenia w niej implantu zębowego. Co ważne implanty umieszcza się na tej samej wizycie. 

Metoda otwarta – zabieg polega na otwarciu zatoki szczękowej z bocznego otworu i umieszczeniu na jej dnie materiału kościozastępczego. Metoda otwartego Sinus Liftu pozwala na znacznie większą odbudowę utraconej kości nawet do 10 mm. Co więcej zabieg przeprowadzany jest kilka miesięcy przed zaplanowanym umieszczeniem implantów zębowych. 

Podsumowując zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej pozwala na zastosowanie implantów nawet u osób, u których wcześniej było to niemożliwe. Dzięki niej pacjenci mogą cieszyć się stałymi odbudowami zębów, nawet posiadając słabe warunki kostne.

Potrzebujesz konsultacji stomatologicznej,
implantologicznej, a może protetycznej?

FAQ - Podniesienie dna zatoki szczękowej

Najczęściej zadawane pytania odnośnie podniesienia dna zatoki szczękowej (FAQ)

Kiedy konieczne jest podniesienie dna zatoki?

Przed wszczepieniem implantów, kiedy nie ma wystarczającej tkanki kości szczęki. Zdiagnozować to musi lekarz, gdyż obecnie mamy różne możliwości odbudowy kości lub krótkie implanty. Jednak często w przypadku bardzo dużego zaniku tkanki kostnej podniesienie dna zatoki szczękowej jest jedyną alternatywą.

Czy zabieg podniesienia zatoki boli?

W trakcie zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe, znieczulenie jest indywidualnie dobierane do rodzaju i czasu zabiegu. Po zabiegu mogą wystąpić pewne dolegliwości, takie jak ból, obrzęk czy dyskomfort w okolicy operowanej, które można złagodzić przy pomocy leków przeciwbólowych.

Jak wygląda zabieg podniesienia zatoki szczękowej?

Podniesienie zatoki szczękowej, znane również jako augmentacja zatoki, to procedura chirurgiczna, która ma na celu zwiększenie objętości kości w obszarze szczęki, aby umożliwić wszczepienie implantu stomatologicznego. Ból i dyskomfort po tej procedurze mogą trwać od kilku dni do 14 dni, przy czym większość pacjentów zgłasza znaczną ulgę w ciągu pierwszego tygodnia. Jednak każdy przypadek jest inny, a każdy z nas goi się nieco inaczej.

Jak długo boli dziąsło po podniesieniu zatoki? Czego nie robić po?

Po zabiegu podniesienia zatoki szczękowej zaleca się unikanie takich czynności jak intensywny wysiłek fizyczny, zwiększenie ciśnienia w zatokach (nurkowanie, lot samolotem), palenie papierosów, picie alkoholu, wydmuchiwanie nosa, spożywanie twardych lub ostrych pokarmów.

Kiedy można wszczepić implanty po podniesieniu dna zatoki szczękowej?

Zazwyczaj zaleca się odczekać około 6 miesięcy po podniesieniu dna zatoki, aby umożliwić odpowiednie gojenie się tkanki i integrację przeszczepu kostnego z kością.

Przejrzyj dział FAQ
z najczęściej zadawanymi
pytaniami

Call Now Button