Recesja dziąsłowa

leczenie recesji dziąseł

Przyczyny powstawania recesji dziąsłowej

Recesja dziąsłowa pojawia się stopniowo. Wielu pacjentów nie zdaje sobie z niej sprawy, dopóki nie rozwinie się podwyższona drażliwość zębów lub poważniejsze problemy. Odsłonięcie dziąseł może prowadzić do problemów z jamą ustną i nie należy jej ignorować. Może mieć wiele niekorzystnych skutków. Drażliwość lub ból zębów, pogorszenie powierzchni korzenia, rozchwianie zębów, a nawet ich utrata. Jak więc wygląda leczenie recesji dziąseł?

Recesja dziąseł jest często wynikiem kombinacji czynników. Mogą to być to między innymi:

 • Predyspozycje genetyczne – geny predysponują około 30% populacji do chorób dziąseł, które mogą prowadzić do ich recesji.
 • Problemy ortodontyczne – nieprawidłowe ułożenie zębów lub szczęk może uniemożliwić pokrycie przez dziąsła niezbędnej powierzchni zębów i stać się przyczyną recesji dziąsłowej.
 • Zaniedbanie higieny jamy ustnej – właściwe używanie szczoteczki do zębów i nici dentystycznej oraz regularne profesjonalne czyszczenie zapobiegnie powstawaniu płytki i kamienia nazębnego. Płytka i kamień nazębny mogą mieć negatywny wpływ na dziąsła, gdy higiena jamy ustnej jest zaniedbana i prowadzić do powstania recesji dziąseł.
 • Zmiany hormonalne – zmiany hormonalne związane z ciążą lub menopauzą mogą być przyczyną powstania recesji dziąseł, ponieważ często mają wpływ na stan tkanki dziąseł.
 • Bruksizm – powtarzające się zaciskanie lub zgrzytanie zębami może powodować niepotrzebny nacisk na części jamy ustnej i prowadzić do recesji dziąseł.
 • Palenie – wyroby tytoniowe wpływają na ogólny stan zdrowia jamy ustnej. Jednym z ważnych efektów działania tytoniu na jamę ustną jest stymulowanie powstawania płytki nazębnej, która może prowadzić do recesji dziąseł.
 • Choroby przyzębia  – choroba przyzębia jest zakażeniem bakteryjnym. Oprócz wpływu na ogólny stan zdrowia jamy ustnej, może niszczyć tkanki dziąseł i kości zębów i w rezultacie doprowadzić do recesji  dziąseł.

Metody leczenia odsłoniętych dziąseł

Mimo że istnieją środki zapobiegawcze po rozpoczęciu recesji, dziąsła nie regenerują się w sposób naturalny. W zależności od stopnia recesji można zalecić jeden z następujących środków naprawczych lub zabiegów chirurgicznych:

 • Przeszczepianie dziąseł
  Jest to zabieg chirurgiczny, w którym kawałek tkanki z podniebienia lub dziąsła, w pobliżu korzenia zęba, jest usuwany i umieszczany w miejscu dotkniętym recesją. Z czasem nowo dodana tkanka dziąsła zrasta się z dziąsłem. Pacjenci, którzy mieli ten zabieg, mogą wrócić do pracy po jednym lub dwóch dniach. Jednak pełne odzyskanie zdrowia zajmie kilka tygodni.   
 • Pielęgnacja przyzębia
  Chirurgia kostna leczy ciężkie przypadki chorób przyzębia. Zabieg ten odsłania powierzchnię korzenia zęba oraz kość, w której on się znajduje. Oba te elementy są następnie dokładnie oczyszczane i wygładzane. Umożliwia to ponowne przyleganie dziąseł z niewielkimi lub żadnymi kieszonkami między dziąsłem a zębem. Zabieg ten może być konieczny jeszcze przed podjęciem leczenia recesji dziąseł.   
 • Technika chirurgiczna mikronakłuwaniem
  Jest to innowacyjny, minimalnie inwazyjny zabieg. Polega na prostym oderwaniu dziąsła od zęba w celu zmiany położenia istniejącej tkanki dziąsła, aby lepiej pokryć strukturę korzenia. Wymaga znieczulenia miejscowego, po którym wykonuje się mikronakłucie w dziąśle w pobliżu zęba (zębów) dotkniętego recesją. Dzięki wprowadzeniu pasków kolagenowych wspomagających gojenie po zabiegu można powrócić do codziennych czynności. Metoda ta pozwala na leczenie wielu zębów podczas jednej wizyty. Jej korzyści estetyczne i szybki powrót do zdrowia sprawiają, że jest to wyjątkowo popularna technika leczenia recesji dziąseł.


Leczenie odsłoniętych dziąseł
w dużym stopniu zależy od starań samego pacjenta. W przypadku zapalenia przyzębia, które prowadzi do odsłaniania szyjek zębowych istotna jest technika szczotkowania zębów oraz wykonywany przez stomatologa skaling. Przy leczeniu odsłoniętych dziąseł ubytki klinowe można uzupełnić materiałami kompozytowymi.

Poznaj naszą ofertę

turystyka stomatologiczna warszawa

Turystyka
stomatologiczna

mosty na 4 implantach

Mosty
na 4-6 implantach

pogotowie stomatologiczne warszawa wola

Pogotowie
stomatologiczne

Call Now Button