Endodoncja
leczenie kanałowe

endodoncja warszawa

Endodoncja Warszawa

Wola, Centrum, Śródmieście

leczenie kanałowe pod mikroskopemEndodoncja polega na bardzo precyzyjnym usunięciu zainfekowanego wnętrza zęba (miazgi). Tymczasem metody, wykorzystywane w naszym gabinecie, pozwalają wykonać to szybko i precyzyjnie. Co więcej, leczenie kanałowe umożliwia pozostawienie zęba w jamie ustnej i pozwala utrzymać go jeszcze przez długie lata, bez konieczności wszczepiania implantu.

Podczas leczenia oczyszczany jest system kanałów, znajdujący się w zębie. Ważnym aspektem jest wykorzystanie mikroskopu, który może powiększać obraz do 40 razy. Aby wyjaśnić, system kanałów jest bardzo cienki i leczenie przeprowadzone gołym, nieuzbrojonym okiem jest wręcz niemożliwe. Dlatego też do każdego leczenia endodontycznego użyte jest powiększenie. Dodatkowo system kanałów jest dezynfekowany środkami odkażającymi, wykorzystując do tego ultradźwięki.

Przede wszystkim taka aktywacja zapewnia dobrą penetrację środka i zwiększa precyzję pracy. Ostatnim etapem jest prawidłowe wypełnianie kanałów termoplastycznym materiałem – gutaperka. Ogrzanie jej do pożądanej temperatury umożliwia szczelne i długoczasowe wypełnienie systemu, wcześniej zajmowanego przez naczynia krwionośne i nerwowe. Co najważniejsze, po leczeniu kanałowym potrzebna jest prawidłowa rekonstrukcja zębów, gdyż nieszczelna lub nieprawidłowa odbudowa zniweczy cały proces leczenia. Dlatego o rodzaju takiej odbudowy decyduje już specjalista protetyki stomatologicznej.

Kiedy wskazane jest leczenie kanałowe?

Ząb należy leczyć kanałowo w sytuacji, w której jego wnętrze (miazga) jest zainfekowana. Jest to układ krwionośny i nerwowy, przepływający przez każdy ząb. Innymi słowy, naczynia krwionośne są połączone z całym naszym organizmem, w związku z czym zainfekowana miazga zęba staje się wrotami dla bakterii, zakażając nasz organizm. Przede wszystkim takie nieleczone stany zapalne mają ogromny wpływ na cały nasz organizm i są częstą przyczyną np. zapalenia mięśnia sercowego, infekcji nerek, odpowiedzi z autoimmunoagresji.

Zęby wymagają leczenia endodontycznego z różnych przyczyn. Do najczęstszych należą:
– nieleczone ubytki próchnicowe drążące zbyt głęboko,
– nieszczelne wypełnienia, pod którymi znajduje się siedlisko bakterii,
– głębokie kieszenie dziąsłowe,
– starcie patologiczne zębów,
– urazy,
– przeciążeniowe obumarcie zęba,
– głębokie ubytki przyszyjkowe,
– zęby leczone kanałowo z nieopracowanym do końca systemem kanałów.

Podsumowując, nie tylko zęby, które sprawiają dolegliwości bólowe, kwalifikują się do takiego leczenia. Często wskazanie wynika z badania jamy ustnej oraz zdjęć radiologicznych. Na dodatek zęby bezobjawowe ze stanami zapalnymi mogą długie lata nie dawać o sobie znać. Dlatego to dzięki wczesnej interwencji możliwe jest niejednokrotnie uratowanie takiego zęba i rozpoczęcie procesów gojenia. Ponadto zmiany zapalne mogą powiększać się, nieustannie infekując nasz organizm, a niejednokrotnie mogą zaostrzyć się i wówczas powstaną dolegliwości bólowe. Dlatego nigdy nie ma sensu zwlekać z tego typu leczeniem. Co najważniejsze, obecnie cały proces zachodzi szybko, sprawnie i najczęściej jednowizytowo.

Zapraszamy pacjentów, zarówno dorosłych jak i dzieci, z najbliższych okolic gabinetu,
czyli Warszawa Wola, Warszawa Centrum, Śródmieście oraz sąsiadujących dzielnic.

Czego używamy
podczas leczenia endodontycznego?

endodoncja warszawa

Mikroskop endodontyczny

Jest to urządzenie, które powiększa pole zabiegowe do 40 razy. Umożliwia to odnajdywanie i dokładne oczyszczanie systemu kanałowego. Są one bardzo małych rozmiarów i osiągnięcie tego pod kontrolą wzroku jest niemożliwe.

Dzięki mikroskopowi możliwe jest również dostrzeżenie i usunięcie złamanych narzędzi, leczenie perforacji, odnajdywanie krzywizn, rozgałęzień kanałów, usunięcie zębiniaków, dokładna irygacja. Jest to więc podstawowe narzędzie jakie wykorzystujemy podczas każdego leczenia endodontycznego.

narzędzia stomatologiczne maszynowe

Narzędzia maszynowe

Stosując narzędzia maszynowe jesteśmy w stanie zdecydowanie przyspieszyć cały proces leczenia oraz zminimalizować ryzyko powikłań. Narzędzia, których używamy, wykonane są ze specjalnych stopów, zapewniających bardzo dużą giętkość, a zarazem precyzję pracy. Minimalizuje to ryzyko złamania oraz zwiększa możliwość dokładnej dezynfekcji systemu kanałów. Urządzenie, które nadzoruje pracę narzędzi maszynowych zaprogramowane jest tak, aby uzyskać ruchy reciprokalne, zwiększając wydajność pracy. Zastosowanie do tego oryginalnych narzędzi, ze standaryzowanymi ćwiekami, umożliwia bardzo precyzyjne wypełnianie kanałów.

endometr stomatologiczny

Endometr stomatologiczny

Kiedyś najczęstszym powikłaniem podczas leczenia kanałowego było niecałkowite opracowanie kanału lub przepchnięcie materiału poza ząb. Dzięki zastosowaniu najnowszych urządzeń, takich jak endometr stomatologiczny, możliwy jest bardzo precyzyjny pomiar długości kanału. Zasada działania polega na badaniu za pomocą elektrod oporu elektrycznego, stawianego przez system kanałowy, podczas wprowadzania narzędzia endodontycznego. Im bliżej wierzchołka tym opór jest mniejszy, co pokazuje się na monitorze obsługiwanym przez lekarza. Taka precyzja umożliwia opracowanie kanałów do dziesiątych części milimetrów i szczelne ich wypełnienie. Gwarantuje to długofalowy sukces całego zabiegu.

system do wypełniania kanałów

System do wypełniania kanałów

Szczelne wypełnianie kanałów jest gwarancją długookresowego przetrwania zęba. System kanałowy posiada liczne odgałęzienia oraz zachyłki.

Dzięki szczelnemu wypełnieniu kanałów na ciepło (płynna fala gutaperki) uzupełniane są takie miejsca, tworząc jednorodną strukturę. Narzędzia te są najlepiej przebadanymi na rynku i zapewniają prawidłowe ogrzanie i konsystencję wprowadzanej pasty.

Sprawdź cennik
naszych usług stomatologicznych

Przejrzyj dział FAQ
z najczęściej zadawanymi
pytaniami