Usuwanie zęba

usuwanie zęba warszawa

Usuwanie zęba Warszawa

Wola, Centrum, Śródmieście

Ekstrakcja zęba to inaczej po prostu jego usunięcie. W potocznym słownictwie utrwaliło się sformułowanie: wyrwanie zęba. Brzmi przerażająco, ale czy tak naprawdę jest się czego bać? Czym jest ekstrakcja zęba? Jest to zabieg chirurgiczny, którego celem jest usunięcie zęba z zębodołu. Zabieg ten przeprowadzany jest przez wykwalifikowanych specjalistów przy zastosowaniu odpowiedniego znieczulenia. Dotyczy zarówno zębów stałych, jak i mlecznych. Przyczyn zmuszających do wykonania tak radykalnego kroku, jak resekcja zęba jest bardzo wiele. Jakie niesie ze sobą konsekwencje? Jakie istnieją wskazania do ekstrakcji zęba oraz jakie powikłania mogą wystąpić po wykonaniu tego zabiegu?

Ekstrakcja zębów Warszawa

Usuwanie zęba stałego

Mówiąc o ekstrakcji zęba stałego najczęściej mamy do czynienia z usunięciem zębów, których zmiany próchniczne nie pozwalają na odbudowę korony leczonego zęba. To jednak nie wszystko. Zalecane usunięcie zęba możliwe jest również przy ortodontycznym leczeniu wad zgryzu. Co więcej obecność w jamie ustnej ósemek tzw. zębów mądrości to również dość problematyczny temat dla ich właścicieli oraz stomatologów. Dlatego ich usunięcie to bardzo często jedyna najsłuszniejsza decyzja. Kolejnym dość częstym problemem, którego wystąpienie kwalifikuje do ekstrakcji to tzw. zęby zatrzymane.

Zęby zatrzymane – co to właściwie jest?

Są to zęby w pełni wykształcone, które nie wyrosły poza tkankę kostną szczęki górnej lub dolnej, tylko się w niej zatrzymały. Zęby mogą być zatrzymane częściowo lub całkowicie. Do zębów zatrzymanych można zaliczyć również: ósemki. Usuwanie ósemek to zabieg wykonywany dość często. Wskazań do chirurgicznej ekstrakcji zębów mądrości jest wiele. Przede wszystkim ich osadzenie w głębi szczęki prowadzi do powstawania próchnicy, ponieważ bardzo ciężko zadbać o ich prawidłową higienę.

Czy trzeba usuwać zęby mleczne?

Dość częstym problemem wśród społeczeństwa jest przeświadczenie, że zębów mlecznych nie trzeba leczyć. Nic bardziej mylnego. Nieleczone zęby mleczne sprawiają, że chorują również zęby stałe. Wskazań do usunięcia zębów może być bardzo wiele. Dodatkowo należy  zaznaczyć, że stomatolog podejmuje taką decyzję jedynie w ostateczności. Wskazaniami do usunięcia zęba mlecznego może być np. zaawansowana próchnica zęba, choroby tkanek zębowych, występowanie przetok w tkankach dziąseł, w przypadku wyrośnięcia zęba stałego, gdy ząb mleczny nadal jest mocno osadzony itp.

Możliwe powikłania po ekstrakcji zęba

Ekstrakcja zęba to zabieg chirurgiczny. W związku z tym, jak każdy zabieg niesie ze sobą możliwość występowania powikłań. Powikłania te są jednak bardzo rzadkie, a ryzyko ich wystąpienia maleje, jeśli współpracujemy i stosujemy się do rad stomatologa. Niemniej jednak do najczęstszych powikłań po wykonaniu resekcji zęba zaliczamy:

  • poekstrakcyjne zapalenia zębodołu (suchy zębodół) – jest to najczęstsze powikłanie,
  • krwotok lub przedłużające się krwawienie,
  • ropne zapalenie zębodołu wynikające z bakteryjnego zakażenia rany,
  • szczękościsk,
  • ograniczona możliwość otwierania ust.
 
Zapraszamy pacjentów, zarówno dorosłych jak i dzieci, z najbliższych okolic gabinetu,
czyli Warszawa Wola, Warszawa Centrum, Śródmieście oraz sąsiadujących dzielnic.

Potrzebujesz konsultacji stomatologicznej,
implantologicznej, a może protetycznej?

Przejrzyj dział FAQ
z najczęściej zadawanymi
pytaniami