Usuwanie zębów Warszawa

ekstrakcja zębów mądrości warszawa

Chirurgiczne usuwanie zęba Warszawa

Usuwanie zęba Warszawa Wola, Centrum, Śródmieście

usuwanie zębów warszawaÓsemki są częstym problem w uzębieniu naszych pacjentów. Jest wiele wskazań do usuwania tych zębów. Najczęściej brakuje na nie miejsca w kości szczęki lub żuchwy. Warto jednak zaznaczyć, że wystarczy tylko częściowe pojawienie się zęba w jamie ustnej aby przysporzył on wiele kłopotów. Zdarza się, że o obecności ósemek dowiadujemy się dopiero po wykonaniu zdjęcia kontrolnego – pantomogramu.

Nie zawsze całkowite zatrzymane ósemki należy usuwać, ale zawsze ostateczną decyzję co do wskazań podejmuje lekarz.

Często zęby mądrości nie dają żadnych dolegliwości bólowych, jednak jeśli klinicznie są wskazania do ekstrakcji takiego zęba – nie należy czekać. Wyrzynająca się ósemka w stanie zapalnym wywołuje duże problemy, włączając obrzęk, ból i szczękościsk. Dlatego zdecydowanie lepiej pozbyć się problemu wcześniej, wykonując ten zabieg w trybie zaplanowanym.

Usuwanie zębów mądrości Warszawa

Najlepszym do tego okresem jest wiek młodzieńczy, w okolicach 20 roku życia. Najczęściej to już wtedy zapada decyzja czy dany ząb kwalifikuje się do ekstrakcji. Rozwój kostny nie jest jeszcze całkowicie zakończony, a zęby te nie są zniszczone. Organizm ma wówczas największe zdolności regeneracyjne i gojenie przebiega zdecydowanie najszybciej.

Jednak kiedy pojawią się wskazania – ósemki oraz inne zęby zatrzymane usuwać należy w każdym wieku. Najczęściej są to wówczas wskazania ze względu na mocne zniszczenie próchnicowe, choroby przyzębia, czy zapalenie miazgi zęba.

Usuwanie zębów zatrzymanych

stomatologia estetyczna warszawa

Usuwanie zębów zatrzymanych – ekstrakcja zębów mądrości zwana jest również dłutowaniem zęba zatrzymanego. Cały proces zaczyna się od nacięcia dziąsła w okolicy zatrzymanego zęba. W dalszym etapie najczęściej ząb należy przeciąć i usunąć pozostałe fragmenty.

Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym z maksymalnym szacunkiem dla otaczających tkanek. Cała ekstrakcja zęba zatrzymanego trwa w okolicach 30-45 min., ale wszystko zależy od ułożenia i stopnia zatrzymania takiego zęba. Po zabiegu rana jest zaszywana, a pacjentowi udzielane są wszelkie wskazówki, co do higieny i dalszego postępowania.

Wskazania
po zabiegu usunięcia zęba:

1. Po zabiegu usunięcia zęba utrzymywać się może uczucie odrętwienia i braku czucia, nawet do końca dnia.

2. Nie należy spożywać pokarmów do 2h po zabiegu. Po tym czasie należy również być bardzo ostrożnym, gdyż znieczulenie stomatologiczne w dalszym ciągu może się utrzymywać. Zalecane są w związku z tym pokarmy półpłynne.

3. Do końca dnia nie należy płukać jamy ustnej, zabiegi higieniczne w tej okolicy należy przeprowadzać delikatnie najlepiej miękką szczoteczką.

4. Gazik, opatrunek zabezpieczający ranę, po ekstrakcji zęba należy wyrzucić po 30 minutach od zabiegu.

5. Przez pierwsze dni należy przykładać zimne okłady w celu zminimalizowania obrzęku. Najlepsze do tego są zimne kompresy dostępne w aptece, lub lód przykładany pośrednio, aby nie odmrozić okolicznych tkanek – należy pamiętać, że znieczulenie dalej działa.

6. Przez kolejnych 10 dni należy unikać palenia tytoniu, spożywania alkoholu oraz intensywnego wysiłku fizycznego, aby przyspieszyć procesy gojenia.

7. Jeżeli są wskazania – należy przyjmować przepisane przez lekarza leki według indywidualnych zaleceń.

Usuwanie ósemek Warszawa

Usuwanie ósemek / zębów mądrości poprzedza dokładna analiza ich położenia. Szczęka i żuchwa człowieka jest skomplikowaną anatomicznie struktura, dlatego dokładne planowanie jest kluczowe. Zapobiega to powstawaniu późniejszych powikłań, przyspiesza cały zabieg i ma ogromny wpływ na gojenie.

Podstawowymi badaniami wykonywanymi przed usunięciem zęba/ ósemek w naszym gabinecie stomatologicznej, jest pantomogram oraz stożkowa tomografia komputerowa  CBCT.

Po wnikliwej analizie badań chirurg stomatologiczny może zaplanować zabieg usunięcia zębów. W celu przygotowania do zabiegu bardzo często inne współistniejące choroby mają wpływ na wcześniejsze postępowanie. Zdarza się, że przed zabiegiem należy przyjąć antybiotyk w celu premedykacji. Niektórzy z nas mają problemy z krzepnięciem krwi, wówczas też trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie. To wszystko ustali lekarz stomatolog po zebraniu wywiadu medycznego. Niewątpliwie jednak w każdym przypadku zaleca się odstawienie palenia wyrobów tytoniowych, które mają ogromny wpływ na gojenie ran. Dodatkowo lepiej zaplanować grafik tak, aby dzień zabiegu był pozbawiony ciężkich zadań i obciążeń fizycznych.

Czy ósemki zawsze należy wyrywać/usuwać?

To zależy.

Jest kilka wyraźnych wskazań, które wymuszają takie, a nie inne postępowanie.

  • Ekstrakcja ósemek może okazać się konieczna, gdy zęby nie wyrżnęły się z kości i są pokryte dziąsłem lub wyrżnęły się tylko częściowo.
  • Ósemki mogą powodować komplikacje przy leczeniu ortodontycznym.
  • Są zagrożeniem, gdy zostaną zaatakowane próchnicą, często dostęp do nich jest prawie niemożliwy, a standardowo nie przeprowadza się również leczenia kanałowego zębów mądrości.
  • Ósemki, które powodują okresowe dolegliwości bólowe i są przyczyną stanów zapalnych.

Od czego powinna zależeć decyzja o ekstrakcji ósemek?

Nie usuwa się ósemek, które wyrżnęły się w pełni, są zdrowe i nie powodują problemów ze zgryzem, czyli mają właściwą pozycję. W przeciwnym wypadku stomatolog może zlecić ekstrakcję. Szczególnie jeśli ósemka jest zatrzymana, czyli nie wyrżnęła się z kości i jest pokryta dziąsłem lub wyrżnęła się tylko częściowo. Zabieg zalecany będzie również, jeżeli rośnie ona pod kątem powodującym stłoczenie lub przemieszczenie zębów sąsiednich, a także, co oczywiste, jeśli utrzymanie higieny ósemek jest na tyle trudne, że prowadzi to do ich próchnicy. Ząb zatrzymany może powodować ponadto szereg komplikacji, jak ból i stan zapalny okolicznych tkanek, łącznie z uciskiem na nerwy i korzeń zęba sąsiadującego.

Co więcej: może to także prowadzić do pojawienia się torbieli (cysty) wypełnionej płynem surowiczym. Jeśli taka sytuacja będzie nawracała, skutkuje to zwiększonym ryzykiem powstania nowotworu, np. szkliwiaka. To także będzie wskazanie do rozważenia ekstrakcji zęba. Nie zaleca się profilaktycznej ekstrakcji, jeśli ósemka rośnie prawidłowo i nie spodziewamy się problemów. Wyjątkiem może być leczenie ortodontyczne, gdy ósemki mogłyby blokować prawidłowe ustawienie zębów w łuku. Zwykle jednak, jak szacują specjaliści, nawet u 9 na 10 osób przynajmniej jedna z ósemek jest zatrzymana, wtedy musimy liczyć się z zabiegiem. Należy zwrócić uwagę, że zatrzymane ósemki u osób starszych, które nie zostały usunięte, gdy mieli oni 20–30 lat, mogą zacząć sprawiać problemy podczas zakładania protezy zębowej. Wtedy też stomatolog zasugeruje ekstrakcję.

Z ekstrakcją zębów powinny się wstrzymać kobiety w czasie ciąży, ale też osoby, które mają infekcję, przeziębienie. Jest to dodatkowe obciążenie organizmu, co może niekorzystnie wpłynąć na przebieg procesu gojenia. Osoby z osłabionym układem odpornościowym, cukrzycą lub innymi chorobami ogólnoustrojowymi także powinny poinformować o tym stomatologa, bo może być wymagane wdrożenie profilaktyki antybiotykowej.

Potrzebujesz konsultacji stomatologicznej,
implantologicznej, a może protetycznej?

Przejrzyj dział FAQ
z najczęściej zadawanymi
pytaniami

Call Now Button